Dotyk a rozwój dziecka

10 października 2014 | Tagi: , ,

Dotyk a rozwój dziecka Dotyk jest bardzo prostą czynnością, która może przynieść dziecku wiele dobrego, dowiedziono naukowo, że dzieci przytulane, głaskane są szczęśliwsze i zdrowsze. Jak widać moc dotyku jest ogromna ważne jest tylko to aby był on właściwy czyli dziecku jest przyjemnie jeśli jest on czuły i delikatny, dotyk to nie tylko głaskanie czy przytulanie ale też i masaże ciała dziecka. Wszystkie te czynności można wykonywać nawet, kiedy dziecko jest niemowlakiem, w tym czasie szczególnie potrzebuje ono dotyku matki lub osoby bliskiej. Co jest bardzo ważne dziecko jest przyzwyczajone już do dotyku więc nie trzeba się obawiać jego reakcji, wczesnej było dotykane przez wody płodowe znajdujące się w brzuszku i teraz jest to mu równie potrzebne aby czuć się bezpiecznym .Dotykając odpowiednio dziecko możemy też znacząco wpłynąć na jego rozwój, dotykanie dziecka stymuluje zakończenia nerwowe, dzięki czemu nasze dziecko czuje się bezpiecznie i jest spokojne. Dotyk przyczynia się także do regulacji oddechowej dziecka, jeśli dziecko jest wystraszone lub płaczliwe wtedy dotykiem uspokajamy je i relaksujemy. Dotyk jest odbierany przez dzieci za pomocą odpowiednich, bodźców znajdujących się w jego skórze i stamtąd transportowane są one do mózgu, co pozytywnie działa na układ nerwowy. Zmysł dotyku jest również pomocny naszemu dziecku, w odkrywaniu cały otaczającego go świat. Wystarczy tylko, aby dziecko nauczyło się chwytać i już może tworzyć w swoim mózgu kompletny obraz rzeczywistości. Z czasem doznania te zostaną pogłębione o dodatkowe zmysły jednak pierwszym, jakim dziecko się posłuży będzie właśnie dotyk. Dotyk jest potrzebny naszemu dziecku również po to, aby umiało ono nawiązać prawdziwą więź z rodzicami. Dziecko bardzo szybko zapamiętuje dotyk oraz zapcha, dzięki czemu czuje się bezpieczniej. Jak wiadomo zdrowe i zadowolone dziecko szybciej się rozwija i rośnie. Najczęściej tulonymi i głaskanymi fragmentami ciała dziecka są stopy czy brzuszek jednak nie należy się obawiać też twarzy czy główki, ponieważ to właśnie w tych fragmentach skóra jest szczególnie wrażliwa na dotyk i na pieszczoty. Aby dotyk był bardziej przyjemny można posłużyć się podczas tej czynności wieloma kosmetykami, jakimi jak oliwka czy specjalne kremy dla skóry wrażliwej. Dzięki temu zadbamy nie tylko o samopoczucie dziecka, ale też i o pielęgnacje jego skóry. Dotyk to podstawowy i pierwszy za razem sposób na to, aby matka przekazała uczucie miłości swojemu dziecku jednak, aby chwile te były przyjemne trzeba zadbać o skórę dziecka.

Dotyk a rozwój dziecka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kategoria: Czas wolny z dzieckiem

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja. najczęściej padające liczby w lotto biznes w malym miescie USG piersi Warszawa

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.