Rola drzemki w rozwoju małego dziecka

27 września 2014 | Tagi: , ,

Rola drzemki w rozwoju małego dziecka Sen jest bardzo ważny, ponieważ wtedy odpoczywa nasz mózg, ale też i ciało podobnie dzieje się w przypadku małego dziecka. Nawet kilka godzin snu podczas dnia jest dla niego bardzo cenne. Sen jest czasem, w którym dziecko ma chwilę, aby jego mózg pozbierał wszystkie informacje i odpowiednio je po segregował. Wszystkie bodźce, jakie doznało nasze dziecko w czasie dnia są układane w jedną całość. W czasie snu dziecka dochodzi też do rozwoju układu nerwowego, który jest bardzo ważny. Nie jedna mama jest zaskoczona ile jej dziecko potrafi spać, jest to naturalne reakcja organizmu, w którym produkowana jest melatonina jest to hormon odpowiadający za parce gruczołów o nazwie limfocyty, chronią one dziecko przed infekcjami, więc im więcej snu tym nasze dziecko jest bardziej zdrowe i odporne. Dzienna dawka snu u małego dziecka jest bardzo zróżnicowana jednak powinna wynosić nie mniej niż osiem godzin w dzień i około dziewięciu godzin w nocy. Drzemka dziecka odbywa się zazwyczaj w łóżeczku lub kołysce najlepszym czasem na jej rozpoczęcie jest wcześniejsze nakarmienie dziecka dzięki temu malec będzie łatwiej przyzwyczajał się do samodzielnego zasypiania. Jeśli już kładziemy maluszka do snu musimy pamiętać o jego właściwym ułożeniu, czyli powinno być ono boczne dzięki temu malec lepiej oddycha i unikamy ryzyka zakrztuszenia się. Bardzo ważnym aspektem dla prawidłowej drzemki dziecka jest dobry nastrój w jego sypialni, czyli pokój musi być ciepły, ale temperatura nie powinna przekraczać dwudziestu pięciu stopni w przeciwnym razie dziecko może się przegrzać. Dobrze jest też, aby w miarę możliwości często wietrzyć pokój, ponieważ wtedy dziecko dłużej śpi i lepiej się dotlenia. Jeśli maluszek ma dogodne warunki do snu może ta czynność wykonywać kilka godzin z przerwami na pokarm. W tym czasie mama ma chwile dla siebie. Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy jest na tyle świadome ze można już wkładać do jego łóżeczka zabawki ponieważ gdy się obudzi zajmie się nimi na jakiś czas ale nie tylko dzięki widokowi kolorowego sprzętu dziecko będzie spokojniejsze. Wszystkie zabawki, na które się zdecydujemy naturalnie muszą posiadać atest i być dostosowane do wieku dziecka tak, aby nie wyrządziło sobie ono nimi krzywdy. Drzemka będzie towarzyszyła naszemu dziecku jeszcze przez kilka lat jednak najważniejsza jest ona tuż po jego narodzinach, ponieważ to ze snu dziecko czerpie silę się i energię życiową, dlatego tak ważnym aspektem jest zapewnieni mu dogodnych warunków do spania.

Kategoria: Czas wolny z dzieckiem

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja.

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.