Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

14 sierpnia 2014 | Tagi: , ,

Jak rozpoznać kolkę u dziecka? Kolka jest dość częstą przypadłością, która występuje u dzieci pomiędzy trzecim a czwartym miesiącem życia, czyli bardzo wcześnie, jest to nic innego jak przykry problem trawienny, małe dziecko ma jeszcze nie dojrzały układ pokarmowy, dlatego też nie, których treści pokarmowych po prostu nie może przyjąć, następstwem tego są właśnie kolki. Kolkę powoduje przede wszystkim zła perystaltyka jelit w wyniku ich nie właściwej pracy powstają liczne gazy, które następnie uciskają brzuch dziecka. Ta nie mila dolegliwość może mieć też zupełnie inne podłoże, czyli złej diety mamy. Jeśli kobieta decyduje się na karmienie naturalne wtedy musi się liczyć z tym, że pokarm, który spożywa trafia bezpośrednio do jej małego dziecka. Jeśli dobrze o siebie nie zadba to może przyczynić się sama do choroby dziecka. Kolka najczęściej powstaje wtedy, kiedy mama zjadała coś ostrego, słonego lub smażonego. Najczęściej maluchy reagują kolką na chrzan, cytrusy czekoladę i tych produktów należy się wystrzegać przede wszystkim. Warto z nich zrezygnować dla dobra swojego maluszka. Kolkę można rozpoznać obserwując swoje dziecko, jeśli codziennie o stałej porze krzyczy i podciąga nóżki to znaczy, że bardzo boli go brzuszek. Jeśli już tego typu przypadłość ma miejsce należy wykonać dziecku masaż brzuszka pomocne w takiej chwili są też okłady na brzuszek, które wykonuje się z cieplej pieluszki i rumianku. Bóle brzuszków u dzieci nie nalezą do rzadkości, jednak bardzo często nie muszą od razu oznaczać kolki, ponieważ mogą mieć zupełnie inne podłoże, czyli na przykład być wynikiem alergii na mleko, produkty mleczne. Wiele dzieci jest uczulone na mleko krowie konsekwencją tego uczulenia jest przede wszystkim ból brzuszka i nie wielkie przybieranie na wadze. Jeśli takie oznaki już się pojawią należy przejść na dietę bez mleczną, czyli serwować dziecku mleko modyfikowane. Ból brzuszka u dziecka może też być spowodowany nie tolerancją glutenu lub nawet samej laktozy. Bardzo często zdarza się, że układ trawienny małego dziecka ma problem z trawieniem cukru mieszczącego się w mleku, czyli potoczne laktozy. Może to powodować bóle brzuszka oraz wzdęcia, czyli objawy jak najbardziej kojarzone z kolką. W takim wypadku można pomóc dziecku podając mu przede wszystkim mleko modyfikowane. Dziecko może boleć brzuszek również z powodów czysto psychologicznych, czyli stresów osób bliskich. Dziecko bardzo szybko potrafi wyczuć stres u rodziców i przejąć te negatywne uczucia, czego skutkiem może być płacz i stres.

Kategoria: Choroby

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja. https://www.rossmann.pl/Produkt/ob-ProComfort-Night-tampony-do-stosowania-w-nocy-Normal-16-szt,341650,1735,6363

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.