Jak właściwie karmić dziecko?

30 sierpnia 2014 | Tagi: , ,

Jak właściwie karmić dziecko? W karmieniu dziecka ważne jest nie tylko to, co podajemy dziecku, ale też, w jaki sposób to robimy, tylko jeśli nauczymy się dobrze karmić malca unikniemy sytuacji niebezpiecznych dla jego zdrowia czyli zakrztszeń czy zadławień .Na początek watro jest pamiętać o tym, aby dziecko znajdowało się podczas posiłku w odpowiedniej pozycji, czyli nie może leżeć płasko, ponieważ jest to najprostsza droga do tego, aby się zakrztusiło. Ta zasada obowiązuje nie tylko, kiedy karmimy naturalnie, ale nawet sztucznie, główka musi być zawsze wyżej niż nóżki dziecka. Kolejną ważną zasadą jest sprawdzanie temperatury pokarmu. Zanim podamy dziecku jedzenie musimy być absolutnie pewni, że pokarm nie jest zbyt ciepły, ponieważ może wtedy dojść do poparzenia jamy ustnej dziecka. Aby tego uniknąć watro jest zastosować prosty sposób, czyli przed podaniem pokarmu wylewamy kilka kropel na nadgarstek i w ten sposób oceniamy jego temperaturę. Bardzo często spotykanym błędem jest karmienie dziecka nawet podczas snu lub jazdy samochodem jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ w jednym, jaki drugim wypadku może dojść do zakrztuszenia się pokarmem. Dlatego tez nigdy nie wolno pozostawić butelki w buzi śpiącego już dziecka ani karmić w czasie jazdy, ponieważ nawet mała nie równość na drodze może przyczynić się do poważnego wypadku. Aby dobrze karmić nasze dzieci nie możemy pomijać też kwestii sprawdzania stanu akcesoria do karmienia. Czyli po pierwsze zwracamy uwagę na stan smoczka nie może być on naderwany lub nagryziony, ponieważ zawsze w takiej sytuacji istniej ryzyko urwania się kawałka tworzywa i zakrztuszenia malca. Po drugie, jeśli karmimy nasze dziecko już za pomocą butelki musimy zwracać uwagę na jej kształt i zakończenie. Akcesoria służące do karmienia nie mogą być zbyt ostre, ponieważ mogą szybko doprowadzić do pokaleczenia buzi dziecka. Najlepiej w takim wypadku spisują się sztuce plastykowe są one nie tylko poręczne, ale też i wygodne w utrzymaniu czystości. Jeśli nasze dziecko jest na tyle duże, że siedzi już samo to podczas podawania posiłku trzeba zapewnić mu bezpieczeństwo, ponieważ małe ciało nie zawsze jest stabilne i często może chwiać się na krześle. Dlatego też watro jest malca zapiąć pasami, aby mieć pewność, że nie grozi mu upadek. Krzesełka do karmienia z pasami są obecne w każdy sklepie i ciszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ poza zapewnieniem dziecku maksimum bezpieczeństwa dodatkowo są użyteczne dla rodzica.

Kategoria: Porady

Bolące ucho

23 sierpnia 2014 | Tagi: , ,

Bolące ucho Kolejną częstą dolegliwością występująca u małych dzieci jest zapalenie ucha środkowego. Co bardzo ważne choroba ta rozwija się nagle i bardzo szybko postępuje, jeśli nasze dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe i nie ma apetytu może być to oznaką infekcji ucha. Dodatkowymi sygnałami są pocieranie uchem o poduszkę, katar i nawet gorączka. W takich wypadkach lekarze przepisują antybiotyki, które mają wyleczyć infekcję jednak można pomóc dziecku jeszcze na inne sposoby. Po pierwsze warto jest na początek zmniejszyć ból dziecka poprzez podanie środka przeciwbólowego, najbardziej polecanym jest ibuprofen, ponieważ lek ten ma ogromne spektrum działania, czyli poza osłabieniem bólu działa też przeciwzapalnie.. Kolejną ważną kwestią podczas choroby ucha dziecka jest podawanie mu dużej ilości napojów. Jeśli niemowlak jest karmiony naturalnie trzeba jak najczęściej przystawiać malca do piersi dzięki temu nie tylko zapobiegniemy, odwodnieniu dziecka, ale dostarczamy mu przeciw ciał znajdujących się w organizmie matki. Udowodniono naukowo, że dzieci pijące mleko do matki szybciej zdrowieją niż te karmione sztucznie. Poza mlekiem można dziecku dodatkowo podawać napary z rumianku lub mięty po to, aby je uspokoić i dostarczyć jak największej ilości płynów. Kolejnym sposobem na szybkie pozbycie się infekcji ucha jest zrezygnowanie z basenu oraz spacerów. Dziecko w czasie choroby mysimi mięć zapewnioną odpowiednią temperaturę, poza tym zainfekowane uszy szczególnie mocno wyczulone są na wiatr i czynniki atmosferyczne. Jeśli już musimy wyjść z domu z dzieckiem trzeba je właściwie osłaniać, czyli zakładać ciepłą czapkę i stawiać budę wózka, aby zniwelować siłę wiatru. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, ponieważ tylko czyste i chłodne powietrze sprawi, że dziecku lepiej będzie się oddychało. Zazwyczaj popełnianym błędem jest nadmierne ubieranie dziecka w kilka par śpioszków i kaftaników tym czasem rozgrzanie go może tylko utrudnić, powrót do zdrowia. Dziecku nie powinno być zbyt ciepło ani zimno, aby zapewnić właściwa temperaturę malcowi wystarczy tylko kontrolować temperaturę jego karku i jeśli jest chodny dopiero wtedy ubieramy nasze dziecko w dodatkowe partie ubrań. Każda mama pragnie pomóc dziecku jak tylko potrafi jednak nie watro robić czegoś na własną rękę, ponieważ można wtedy tylko zaszkodzić naszemu dziecku. Jeśli lekarz zapisze antybiotyk to nie należy samemu go dawkować a tym bardziej smarować główki i okolic uszu dziecka rozgrzewającą maścią, ponieważ tego typu zabiegi tylko mu szkodzą.

Kategoria: Choroby

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja.

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.