Jak prawidłowo dbać o bioderka małego dziecka?

17 sierpnia 2014 | Tagi: , ,

Jak prawidłowo dbać o bioderka małego dziecka? Stawy biodrowe odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój naszego dziecka, dlatego tak ważne jest badanie o nie. Dziecko po narodzinach może posiadać liczne wady bioder najczęściej są to wszelkiego typu, dysplazje, dlatego też po upływie sześciu tygodni od narodzin każde dziecko powinno trafić do ortopedy, aby ocenił stan jego bioderek. Problem stawów biodrowych jest bardzo poważny, obecnie, co dwudzieste niemowlę ma nie w pełni wykształcone stawy biodrowe. Najczęściej problem ten dotyka dziewczynki oraz dzieci z ciąż mnogich. Bark opieki i nadzoru nad stawami może w przyszłości bardzo utrudniać dzieciom funkcjonowanie, dlatego też trzeba o nie zadbać od samych narodzin dziecka. Bardzo często zmiany te można cofnąć trzeba tylko czasu i wytrwałości ze strony rodziców. Mamy same w domu mogą zadbać o stawy swoich dzieci wystarczy tylko, jeśli będą się dobrze nimi zajmowały przede wszystkim nie powinno się małego dziecka pociągać za stopy ani prostować jego nóżek, ponieważ sami w ten sposób możemy przyczynić się do dysplazji lub pogłębić deformacje bioder dziecka. Czynności te można wykonywać dopiero po upływie kilku miesięcy watro też w tym aspekcie poradzić się specjalisty. Kolejny sposób na walkę z deformacjami to odpowiednie rożkowanie dzieci, czyli nie należy zbyt mocno zwijać nóżek w rożek lub koc, ponieważ wtedy nóżki malca są nie naturalnie ściśnięte, takie ułożenie sprzyja złemu rozchyleniu stawów i w konsekwencji problemom w poruszaniu się. Dziecko potrzebuje pełnej swobody po to, aby dobrze się rozwijało i stawy odpowiednio się kształtowały. Oprócz rożkowania bardzo ważną czynnością mającą wpływ na stawy biodrowe jest pieluszkowanie dzieci. Polega ono na zakładaniu dziecku pieluszek po to, aby zapewnić kończynom prawidłowe ustawienie. Jeśli wady są dość małe wtedy pieluszkowanie okazuje się wystarczające często jednak trzeba sięgać po bardziej restrykcyjne kroki, czyli po zakładanie dziecku specjalnego aparatu zwanego ortesą którego zadaniem jest utrzymanie nóżek dziecka w odpowiedniej szerokości oraz zgięciu. Jest to naturalnie ostateczność, jaką się stosuje, ale o zdrowie malca trzeba dbać tym bardziej, że po narodzinach, jest dopiero w fazie kształtowania się. Z czasem kończyny nabiorą odpowiedniego wyglądu oraz budowy do tego, aby się przemieszczać. Problemu z dysplazją bioder nie można bagatelizować, ponieważ nie leczona przypadłość prowadzi bardzo często do zwichnięcia biodra, co za a tym idzie ingerencji ortopedy a nawet operacji.

Kategoria: Porady

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja.

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.