ABC gorączki

5 października 2014 | Tagi: , ,

ABC gorączki Gorączka jest stanem, w którym rosnąca temperatura oznacza, że organizm walczy z chorobą. Na chorobę szczególnie narażone są małe dzieci, ponieważ u tych jeszcze układ odpornościowy nie zdążył się odpowiednio wykształcić. Jeśli już rogacza się pojawi nie wolno wpadać w panikę, ponieważ jest to tylko sygnał dla rodzica, że u jego dziecka powstaje jakaś infekcja. Gorączka to jeden z ochronnych mechanizmów każdego człowieka, ponieważ dzięki niej można zdiagnozować stan chorobowy. Proces powstawania gorączki w organizmie rozpoczną pojawienie się, pirogenów czyli substancji będących produktem działania bakterii oraz wirusów. Kiedy to nastąpi wówczas do pirogeny wędrują do mózgu gdzie znajduje się ośrodek regulacji temperatury. Ciepło, które zostaje tutaj wytworzone, czyli gorączka jest bardzo ważna, ponieważ w tych warunkach mechanizmy obronne znacznie rosną przy jednoczesnym pomniejszaniu się ilości żelaza i pozostałych substancji odpowiedzialnych za mnożenie się tych szkodliwych, jeśli nasze dziecko ma temperaturę powyżej trzydziestu ośmiu i pół stopnia wtedy możemy mówić z całą stanowczością o wystąpieniu gorączki, niższa temperatura zaś oznacza tylko stan podgorączkowy, który nie wymaga użycia leków. Jeśli natomiast temperatura jest zbyt wysoka trzeba ją szybko obniżać, ponieważ może to przynieść więcej szkód niż pożytku, u dzieci małych, bowiem występuje nie dojrzały jeszcze układ termoregulacyjny, co za tym idzie może szybko dojść do obciążenia serca i nerek a nawet odwodnienia organizmu. Kiedy już gorączka wystąpi wtedy należy z nią walczyć, a istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów czyli miedzy innymi nie wolno przegrzewać dziecka ani pomieszczenia w którym się ono znajduje ponieważ wtedy oprócz nadmiaru ciepła i przepocenia może dojść do powstania potówek czyli przebarwień na ciele. Bardzo ważnym aspektem jest dostarczanie dziecku picia, czyli wody z ziółkami lub samego mleka, ponieważ nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Poza tym w mleku matki istnieje wiele przeciwciał, które skutecznie pomogą dziecku zwalczyć infekcję. Jeśli temperatura utrzymuje się kilka dni wtedy należy ją często mierzyć i wyniki zapisywać po to, aby orientować się czy infekcja mija czy też jeszcze bardziej się rozwinęła. Do pomiaru temperatury, jeśli chodzi o małe dzieci najlepiej spisuje się termometr elektroniczny, ponieważ ten wystarczy tylko przyłożyć do czoła dziecka, aby w kilka sekund pojawiła się na wyświetlaczu temperatura naszego dziecka. Jeśli infekcja nie mija, a stan dziecka nie poprawia się wtedy konieczna jest już wizyta u pediatry.

Kategoria: Choroby

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja.

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.