Kategoria: ‘Czas wolny z dzieckiem’

Dotyk a rozwój dziecka

10 października 2014 | Tagi: , ,

Dotyk a rozwój dziecka Dotyk jest bardzo prostą czynnością, która może przynieść dziecku wiele dobrego, dowiedziono naukowo, że dzieci przytulane, głaskane są szczęśliwsze i zdrowsze. Jak widać moc dotyku jest ogromna ważne jest tylko to aby był on właściwy czyli dziecku jest przyjemnie jeśli jest on czuły i delikatny, dotyk to nie tylko głaskanie czy przytulanie ale też i masaże ciała dziecka. Wszystkie te czynności można wykonywać nawet, kiedy dziecko jest niemowlakiem, w tym czasie szczególnie potrzebuje ono dotyku matki lub osoby bliskiej. Co jest bardzo ważne dziecko jest przyzwyczajone już do dotyku więc nie trzeba się obawiać jego reakcji, wczesnej było dotykane przez wody płodowe znajdujące się w brzuszku i teraz jest to mu równie potrzebne aby czuć się bezpiecznym .Dotykając odpowiednio dziecko możemy też znacząco wpłynąć na jego rozwój, dotykanie dziecka stymuluje zakończenia nerwowe, dzięki czemu nasze dziecko czuje się bezpiecznie i jest spokojne. Dotyk przyczynia się także do regulacji oddechowej dziecka, jeśli dziecko jest wystraszone lub płaczliwe wtedy dotykiem uspokajamy je i relaksujemy. Dotyk jest odbierany przez dzieci za pomocą odpowiednich, bodźców znajdujących się w jego skórze i stamtąd transportowane są one do mózgu, co pozytywnie działa na układ nerwowy. Zmysł dotyku jest również pomocny naszemu dziecku, w odkrywaniu cały otaczającego go świat. Wystarczy tylko, aby dziecko nauczyło się chwytać i już może tworzyć w swoim mózgu kompletny obraz rzeczywistości. Z czasem doznania te zostaną pogłębione o dodatkowe zmysły jednak pierwszym, jakim dziecko się posłuży będzie właśnie dotyk. Dotyk jest potrzebny naszemu dziecku również po to, aby umiało ono nawiązać prawdziwą więź z rodzicami. Dziecko bardzo szybko zapamiętuje dotyk oraz zapcha, dzięki czemu czuje się bezpieczniej. Jak wiadomo zdrowe i zadowolone dziecko szybciej się rozwija i rośnie. Najczęściej tulonymi i głaskanymi fragmentami ciała dziecka są stopy czy brzuszek jednak nie należy się obawiać też twarzy czy główki, ponieważ to właśnie w tych fragmentach skóra jest szczególnie wrażliwa na dotyk i na pieszczoty. Aby dotyk był bardziej przyjemny można posłużyć się podczas tej czynności wieloma kosmetykami, jakimi jak oliwka czy specjalne kremy dla skóry wrażliwej. Dzięki temu zadbamy nie tylko o samopoczucie dziecka, ale też i o pielęgnacje jego skóry. Dotyk to podstawowy i pierwszy za razem sposób na to, aby matka przekazała uczucie miłości swojemu dziecku jednak, aby chwile te były przyjemne trzeba zadbać o skórę dziecka.

Kategoria: Czas wolny z dzieckiem

Zabawy rozwojowe dla dziecka

10 października 2014 | Tagi: , ,

Zabawy rozwojowe dla dziecka Zabawa jest formą działalności, która ma przynieść dziecku określone wrażenia, czyli wprowadzić je w dobry nastrój. Jeśli chodzi o małe dzieci zabawa jest czymś więcej, ponieważ poprzez nią dziecko pobudza rozwój swojego ciała i buduje poczucie własnej wartości. Istniej wiele zbaw, jakie można wykorzystać dla dobra wspomagania rozwoju dziecka każdą jednak trzeba dostosować do wielu dziecka i jego predyspozycji. Na zabawę jest zawsze czas można ją rozpocząć nawet, kiedy dziecko jest jeszcze niemowlakiem w tym okresie szczególnie ważny jest dla niego dotyk matki. Dzieci lubią być przytulane i głaskane, ponieważ w ten sposób nawiązują kontakt z matką i czują się bezpieczne. Jeśli nasze dziecko jest jeszcze malutkie to nawet wtedy możemy pokusić się o kilka zbaw typu delikatne mizianie dziecka, masowanie. Kolejną zabawa jest turlanie podczas tej czynności uruchamiane są wszystkie mięśnie malca. Nawet, jeśli paluszek nie umie jeszcze się turlać mama może delikatnie mu w tym pomagać. Dla dziecka jest to nie tylko ogromna frajda, ale też i nauka, ponieważ zaczynają pracować jego mięśnie i po woli odkrywa schemat własnego ciała. Zabawy można wykonywać w każdym wieku i zawsze wnoszą one coś nowego do życia dziecka. Jeśli anse dziecko ma już skończone dwa latka możemy śmiało pobawić się z nim w tak zwane wirowanie. Tak prosta czynność jak kręcenie się w kółko dla dziecka i jego rozwoju może okazać się bardzo cenną. Poprze tą działalność rozwija się miedzy innymi mózg dziecka dzieje się tak, ponieważ podczas wykonywania wirowania pobudzony zastaje układ przedsionkowy, który odpowiada za utrzymywanie równowagi i koordynacje ruchową. Wirowanie wpływa też pozytywnie na koncentracje, czyli warunkuje dobrą zdolność uczenia się. Zabawy te są bardzo banalne i proste jednak dziecku bardzo potrzebne im więcej czasu spędzimy na nich z dzieckiem tym jego rozwój będzie bardziej postępował. Często jednak zdąża się też tak, że czasu na tego typu działalność po prostu nie ma i wtedy trzeba dziecku zapełnić czas w inny sposób można posłużyć się gotowymi zabawkami, w sklepach jest bardzo wiele zabawek, które mogą także pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. Już od niemowlaka dziecko chłonie wiedzę i informacje z otoczenia, czyli watro mu kupować zabawki, maty dzięki tym przedmiotom maluszek staje się aktywniejszy, poznaje kasztany i kolory a nawet dźwięki. Zanim jednak kupimy jakąkolwiek zabawkę trzeba zapoznać się z jej budowa po to, aby mieć pewność, że malec jest bezpieczny i że przedmiot posiada odpowiedni atest.

Kategoria: Czas wolny z dzieckiem

Sposoby na walkę z bezsennością

4 października 2014 | Tagi: , ,

Sposoby na walkę z bezsennością Sen jest bardzo ważnym aspektem dla zdrowia każdego dziecka, ponieważ podczas snu dziecko nie tylko odpoczywa, ale nawet rośnie. Każde dziecko potrzebuje snu do prawidłowego rozwoju, jeśli mu go nie dostarczymy jest rozdrażnione i płaczliwe. Sen dziecka uzależniony jest od wielu czynników jednym z nich jest temperatura pomieszczenia. Zbyt wysoka temperatura w pokoju może spowodować kłopoty z zaśnięciem. Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać dwudziestu stopni, często jednak jej utrzymanie jest nie możliwe szczególnie latem wtedy zaleca się zasłaniać okna po to, aby nie dopuścić do przegrzewania się pokoju kolejnym sposobem na obniżenie zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu jest wietrzenie go. Wystarczy tylko kwadrans świeżego powietrza, aby zmieniało się powietrze w pokoju, dodatkowo świeże powietrze sprzyja zasypaniu watro jednak na czas wietrzenia wynieść dziecko do innego pomieszczenia, ponieważ w przeciwnym razie może zastać zawiane i złapać jakąś infekcję. Kolejnym ważnym aspektem, który może przeszkadzać dziecku w zasypianiu jest jego ubiór, czyli należy go dostosować do pogody. Jeśli jest gorąco nie wolno dziecka zbyt grubo ubierać lub nakrywać kołderką wystarczy tylko przykryć je pieluszką tetrowa. Inną przyczyną kłopotu dziecka ze snem są owady. Owady nie tylko wydają nie przyjemny odgłos, ale dodatkowo mogą ukąsić dziecko. Aby zapobiec ich negatywnemu działaniu watro w oknach zamontować moskitiery, specjalne siatki, które uniemożliwiają owadom przedostanie się do pokoju malca. Innym dobrym sposobem są odstraszacie ultradźwiękowe. Urządzenia takie zasilane są prądem wystarczy tylko włączyć je do gniazdka, aby emitował ultradźwięki naturalnie nie słyszalne dla ucha dziecka, ale za to nie do zniesienia dla komarów. Najczęstszym jednak powodem braku snu u małych dzieci jest problem z pieluszką. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że pod pieluszką jest stale wilgotno, więc jeśli nawet niemowlę nie odda moczu skóra wokół pupy staje się zaczerwieniona i podrażniona. Jest to bardzo nie przyjemne dla dziecka i bolesne nic, więc dziwnego, że zamiast spać ciągle płacze. W takiej sytuacji pomóc może jedynie kosmetyk nawilżający oraz zapobiegający odparzeniom skórnym. Warto także częściej przewijać dziecko po to, aby skóra mogła oddychać i szybciej się zregenerowała. Jak widać przyczyn barku snu u dzieci jest bardzo wiele ale każda młoda mama musi nauczyć się je odróżniać aby pomóc swojemu dziecku. Sen jest zbyt ważny dla jego rozwoju, aby można było go bagatelizować i sprowadzać na boczny tor.

Kategoria: Czas wolny z dzieckiem

Pozycje do karmienia dziecka

2 października 2014 | Tagi: , ,

Pozycje do karmienia dziecka Aby karmienie przebiegało szybko i sprawnie watro jest wybrać dogodną dla siebie pozycje. Karmienie piersią jest bardzo ważne, ponieważ dzięki naturalnemu mleku matki dziecko szybciej się uodparnia na wszelkiego typu infekcje. Mimo to nawet mały drobiazg może zadecydować o tym, że kobieta zrezygnuje z takiego karmienia, najczęstszymi powodami takich decyzji są przeciążony kręgosłup czy obolałe brodawki, dlatego wybranie odpowiedniej pozycji jest tak ważne. Pierwszą polecaną pozycją jest pozycja tradycyjna polegająca na wygodnym ułożeniu nóg oraz pleców, opieramy się wygodnie o fotel i układamy dziecko przy piersi. Pozycja ta jest bardzo wygodna dla kobiety, ponieważ piersi układają się wtedy naturalnie, przez co są bardziej dostępne dla dziecka. Aby sobie jeszcze dodatkowo poprawić wygodne ułożenie zaleca kupienie się poduszki w kształcie litery przedmioty te znakomicie się spisują, ponieważ zapobiegają drętwieniu ręki podczas karmienia. Kolejną pozycją jest pozycja krzyżowa jest ona bardzo zbliżona do pozycji tradycyjnej różni ją tylko ulotnie dłoni, ponieważ malca trzymamy ręką przeciwna do piersi. Zastosowanie tej techniki daje ogromne możliwości, ponieważ pozwala wygodnie karmić i jest dobrym sposobem na niejadka. Spod pachy to kolejna propozycja na łatwiejsze i wygodniejsze karmienie, technikę ta wykorzystują przede wszystkim kobiety, po cesarskim cieciu, ponieważ pozwala ona ochronić pobolały jeszcze brzuch przed dźwiganiem dziecka. Pozycja ta polecana jest dla dzieci mających problemy z chwytaniem brodawki. Aby wykonać te pozycje wystarczy tylko usiąść wygodnie i pod plecy położyć sobie poduszkę, dziecko powinno być na wysokości piersi a brzuszek ma przylegać do boku matki. Często stosowaną techniką jest również technika na leżąco, cieszy się ona ogromnym powodzeniem szczególnie nocą, ponieważ daje ogromny komfort po pierwsze matka karmi, kiedy chce po drugie dziecku jest wygodnie. Pozycja ta przyjmuje dwa podstawowe warianty, czyli na boku lub na plecach. Najczęściej jednak spotykaną jest pozycja na boku wystarczy tylko właściwie się ułożyć, dla wygodny miedzy nogi włożyć poduszkę i dziecko położyć jak najbliżej siebie. Z kolei w pozycji na plecach chodzi o to, aby dziecko ułożyć na sobie. Pozycja ta jest zalecana po cieciu cesarskim, aby odciążyć, obolały brzuch matki. Właściwa pozycja do karmienia jest bardzo istotną sprawą, ponieważ daje komfort nie tylko matce, ale i dziecku, jeśli matce jest wygodnie to tak samo odczuwa to dziecko.

Kategoria: Czas wolny z dzieckiem

  • Kategorie

  • Portal

    • Kiedy na świecie nareszcie pojawia się długo oczekiwany potomek, rodzice tracą dla niego głowę. Również do tego stopnia, iż choćby najmniejsze kaszlnięcie czy kichnięcie dziecka wzbudza u nich niepohamowany i kontrolowany strach i niepokój. Dlatego też dobrze jest by do niektórych spraw podchodzić z większym spokojem. Owy spokój można osiągnąć poprzez choćby naukę i edukację na dany temat. Warto zainteresować się, jeszcze zanim nastąpi rozwiązanie, sposobami pielęgnacji noworodka, skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub bardziej doświadczonymi bliskimi. W takich sytuacjach własna mama, czyli przyszła babcia stanowi naprawdę wspaniałe źródło niezbędnych informacji i różnego rodzaju porad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż tego rodzaju źródło jest o wiele lepsze niż te książkowe. Choć w dzisiejszych czasach, kiedy to księgarnie pełne są różnego rodzaju publikacji na temat macierzyństwa, trudno jest stwierdzić co tak naprawdę stanowi doskonałe źródło. Warto jednak nie opierać się jedynie na książkach i magazynach, ale pozwolić sobie na to by do głosu dochodziła także intuicja. http://twojzdrowytrening.pl Cefarm apteka

      Matka nowo narodzonego dziecka posiada bardzo silny instynkt, który potrafi w niektórych sytuacjach zapobiec niebezpiecznym czy też niepożądanym sytuacjom. Oprócz tego dobry źródłem informacji jest internet. Istnieje wiele for internetowych na których możemy zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników, ale również możemy zaglądać na różnorodne strony i blogi. Jeden z nich właśnie czytasz i być może to właśnie tutaj znajdziesz poszukiwane przez siebie informacje.